Pozvánka do vesmíru 27. ledna 2023, Rubrika: Novinky

Do tajemných hlubin vesmíru vás zavede přednáška astrofyzika Mgr. Marka Skarky, Ph. D. s názvem Astronomie z vesmíru. Zveme všechny zájemce na druhý start do vesmíru. Ten první nám v loňském podzimu nevyšel z důvodu náhlého onemocnění vesmírného průvodce pana Mgr. Marka Skarky, Ph.D., který pracuje na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově a také působí v Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky na Masarykově univerzitě v Brně. Je tedy dostatečně kvalifikovaným průvodcem každé cesty do vesmíru. Stále se něco děje ve výzkumech jak na Zemi, tak i mezi hvězdami a planetami.

Naše zemská atmosféra ztěžuje a v některých případech úplně znemožňuje pozorování vesmírných objektů. Proto se v druhé polovině 20. století začaly budovat vesmírné observatoře, družice a dalekohledy, které výrazně prospěly k našemu chápání vesmíru a vedly k nečekaným objevům. Proč je lepší pozorovat z vesmíru? Mohou pozemní observatoře konkurovat těm vesmírným? Co bychom bez vesmírných dalekohledů nevěděli nebo neodhalili? O tom všem, ale především o vesmírných misích jako HST, Kepler, GAIA či JWST vám bude vyprávěno.

Přednáška je určena všem, kteří se chtějí vzdělávat, zajímá je vše o astronomii, okouzluje je neznámo a krása vesmíru. Zveme do naší studovny v pondělí 27. února v 18 hodin. Vstupné 50 Kč je možné zakoupit v předprodeji v infocentru na zámku nebo i na místě za stejnou cenu. Kapacita míst studovny je omezena.


Další aktuality

Malý dárek pod stromeček na poslední chvíli

07.12.2023

Malý dárek pod stromeček na poslední chvíli

Pokud máte v rodině někoho, kdo rád čte a víte, že není naším čtenářem, můžete…


Nejžádanější knihy v naší knihovně

28.11.2023

Nejžádanější knihy v naší knihovně

Pro zajímavost i doporučení k četbě nebo i tip na vánoční dárek nabízíme malý přehled…


Na kole přes Afriku

27.10.2023

Na kole přes Afriku

Fantastická i nebezpečně dobrodružná cesta mladého muže Tadeáše Šímy začala v jeho rodném městě Prachaticích.…