Pozvánka do vesmíru 27. ledna 2023, Rubrika: Novinky

Do tajemných hlubin vesmíru vás zavede přednáška astrofyzika Mgr. Marka Skarky, Ph. D. s názvem Astronomie z vesmíru. Zveme všechny zájemce na druhý start do vesmíru. Ten první nám v loňském podzimu nevyšel z důvodu náhlého onemocnění vesmírného průvodce pana Mgr. Marka Skarky, Ph.D., který pracuje na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově a také působí v Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky na Masarykově univerzitě v Brně. Je tedy dostatečně kvalifikovaným průvodcem každé cesty do vesmíru. Stále se něco děje ve výzkumech jak na Zemi, tak i mezi hvězdami a planetami.

Naše zemská atmosféra ztěžuje a v některých případech úplně znemožňuje pozorování vesmírných objektů. Proto se v druhé polovině 20. století začaly budovat vesmírné observatoře, družice a dalekohledy, které výrazně prospěly k našemu chápání vesmíru a vedly k nečekaným objevům. Proč je lepší pozorovat z vesmíru? Mohou pozemní observatoře konkurovat těm vesmírným? Co bychom bez vesmírných dalekohledů nevěděli nebo neodhalili? O tom všem, ale především o vesmírných misích jako HST, Kepler, GAIA či JWST vám bude vyprávěno.

Přednáška je určena všem, kteří se chtějí vzdělávat, zajímá je vše o astronomii, okouzluje je neznámo a krása vesmíru. Zveme do naší studovny v pondělí 27. února v 18 hodin. Vstupné 50 Kč je možné zakoupit v předprodeji v infocentru na zámku nebo i na místě za stejnou cenu. Kapacita míst studovny je omezena.


Další aktuality

Vietnam – úžasné místo planety

17.03.2023

Vietnam – úžasné místo planety

Zveme všechny zájemce na naši cestopisnou přednášku. Malá skupinka členů Nadace na ochranu přírody během…


Spisovatelka Kateřina Dubská naším hostem

09.03.2023

Spisovatelka Kateřina Dubská naším hostem

Knihy spisovatelky Kateřiny Dubské jsou u nás v knihovně oblíbené a hojně čtené. Jsme rádi,…


Březen – měsíc čtenářů

28.02.2023

Březen – měsíc čtenářů

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již v roce 2010 první ročník nové akce…