Pozvánka do vesmíru 27. ledna 2023, Rubrika: Novinky

Do tajemných hlubin vesmíru vás zavede přednáška astrofyzika Mgr. Marka Skarky, Ph. D. s názvem Astronomie z vesmíru. Zveme všechny zájemce na druhý start do vesmíru. Ten první nám v loňském podzimu nevyšel z důvodu náhlého onemocnění vesmírného průvodce pana Mgr. Marka Skarky, Ph.D., který pracuje na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově a také působí v Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky na Masarykově univerzitě v Brně. Je tedy dostatečně kvalifikovaným průvodcem každé cesty do vesmíru. Stále se něco děje ve výzkumech jak na Zemi, tak i mezi hvězdami a planetami.

Naše zemská atmosféra ztěžuje a v některých případech úplně znemožňuje pozorování vesmírných objektů. Proto se v druhé polovině 20. století začaly budovat vesmírné observatoře, družice a dalekohledy, které výrazně prospěly k našemu chápání vesmíru a vedly k nečekaným objevům. Proč je lepší pozorovat z vesmíru? Mohou pozemní observatoře konkurovat těm vesmírným? Co bychom bez vesmírných dalekohledů nevěděli nebo neodhalili? O tom všem, ale především o vesmírných misích jako HST, Kepler, GAIA či JWST vám bude vyprávěno.

Přednáška je určena všem, kteří se chtějí vzdělávat, zajímá je vše o astronomii, okouzluje je neznámo a krása vesmíru. Zveme do naší studovny v pondělí 27. února v 18 hodin. Vstupné 50 Kč je možné zakoupit v předprodeji v infocentru na zámku nebo i na místě za stejnou cenu. Kapacita míst studovny je omezena.


Další aktuality

Fotookénko do besedování dětí se svou spisovatelkou

14.05.2024

Fotookénko do besedování dětí se svou spisovatelkou

Sdílejte s námi radost našich nejmenších čtenářů ze čtení, tvoření slov v hádankách, hraní divadélka…


Světový den knihy a autorských práv

18.04.2024

Světový den knihy a autorských práv

23. duben – Světový den knihy a autorských práv je oslavou radosti z knih a…


Spisovatelka Zuzana Pospíšilová a naše děti

02.04.2024

Spisovatelka Zuzana Pospíšilová a naše děti

Již koncem dubna a v první květnové dny navštíví Hranice spisovatelka dětských knížek Zuzana Pospíšilová,…