Březen – měsíc čtenářů 7. února 2020, Rubrika: Novinky

Přednášku cyklocestovatele Radomíra Čížka, besedu se spisovatelkou Petrou Dvořákovou, tradiční a oblíbenou burzu vyřazených knih a veřejné čtení pro nejmenší čtenáře připravila městská knihovna na Březen – měsíc čtenářů.

Přednáška známého cyklocestovatele, šumperského rodáka Radomíra Čížka Kyrgyzstán: Sám na kole horskou divočinou Ťan-Šanu se koná se v Zámeckém klubu v úterý 24. března od 18 hodin. Vstupné je 70 Kč.  Radomír Čížek se na přednášce podělí o své zážitky z dobrodružné výpravy po Kyrgyzstánu, jejímž cílem bylo zdolat nejvýše položené průsmyky pohoří Ťan-Šan a okusit život lidí v nejodlehlejších horských oblastech, kam vedou buď špatné, nebo ještě horší cesty. Povypráví o nocích v jurtách, setkáních s  pastevci, o strachu z bouřek, i o tom, co se mu honilo hlavou, když se sám vydal do horské divočiny, kde příští vesnice byla 160 km daleko.

Beseda s oblíbenou spisovatelkou Petrou Dvořákovou se uskuteční ve čtvrtek 19. března od 18 hodin v Zámeckém klubu. Vstupné je 70 Kč. Petra Dvořáková je autorkou několika knih pro dospělé i mládež – například Proměněné sny, Chirurg, Já jsem hlad, Sítě, Dědina: pole, závist, chtíč a otčina. V lednu vyšla její nejnovější kniha Vrány. Starším dětem je věnována kniha Každý má svou lajnu a menším dětem Flouk a Líla: dobrodružství z mrakodrapu.

V březnu se také uskuteční pravidelné veřejné čtení pro nejmenší čtenáře na podporu dětského čtenářství, a to každou středu od 14 hodin v dětském oddělení knihovny. Vždy se bude číst z nejnovějších knih.

A v průběhu měsíce proběhne také tradiční burza vyřazených knih, a to vždy v době provozu knihovny.

 

Víte, že ke knihám se v průběhu roku vztahuje několik svátků? Připomeňme si je:

  • Březen – Měsíc knihy a čtenářů.  V roce 1955 vznikl Březen – měsíc knihy.  Iniciátorem byla domluva ministerstva kultury se Svazem československých spisovatelů a připojila se i nakladatelství a knižní obchod. Po roce 1989 na něj pak navázal Březen – měsíc čtenářů, akce, kterou organizuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky.
  • 2. dubna –  Mezinárodní den dětské knihy – koná se od roku 1967 a je spojený s narozením pohádkáře Hanse Christiana Andersena. U nás se toto výročí připomíná Noc s Andersenem, která se koná v mnoha knihovnách.
  • 23. duben – Světový den knihy a autorských práv – slaví se od roku 1995. Svátek vyhlásilo UNESCO a navazuje na svátek ve španělské Katalanii, kde každý, kdo si v tento den koupí knihu, dostane růži.
  • Říjen – Týden knihoven – slaví se od roku 1996, cílem je propagovat knihovnické služby a čtenářství.
  • Listopad –  Den pro dětskou knihu – zaveden byl v roce 2006 Svazem knihovníků a informačních pracovníků. Cílem je propagace knih pro děti před Vánoci.
  • Listopad – Den poezie – slaví se od roku 1999 a tuto akci organizuje Sdružení Den poezie na počest Karla Hynka Máchy (16. 11. 1810 – 6. 11. 1836).

Další aktuality

Letošní pasování na čtenáře dokončeno

11.06.2024

Letošní pasování na čtenáře dokončeno

Od konce května do poloviny června proběhla v knihovně slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře. Završila…


Fotookénko do besedování dětí se svou spisovatelkou

14.05.2024

Fotookénko do besedování dětí se svou spisovatelkou

Sdílejte s námi radost našich nejmenších čtenářů ze čtení, tvoření slov v hádankách, hraní divadélka…


Světový den knihy a autorských práv

18.04.2024

Světový den knihy a autorských práv

23. duben – Světový den knihy a autorských práv je oslavou radosti z knih a…